تبلیغات
اذکار و جملات ناب - مطالب اسفند 1394

درباره سایت

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

میانه روی در عبادت

احادیث منتخب

از امام صادق (علیه السلام) - رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرموده : ((براى هر عبادتى شور و حرارتى است ، بعد به سستى مى گراید و هر كس شور عبادتش بروش و سنت من باشد، او در طریق هدایت است و كسى كه مخالفت سنت من نماید، گمراه است و علمش بى فایده است آگاه باشید كه من نماز مى خوانم - مى خوابم - روزه مى گیرم - افطار مى كنم - مى خندم - گریه هم مى كنم . پس هر كس از روش و سنت من رو بگرداند از من نیست . و فرمود:
كفى بالموت موعظه ، و كفى بایقین غنى ، و كفى بالعباده شغلا
(براى پند گرفتن یادآورى مرگ ، و براى غنى و توانگرى یقین بوجود خدا و عالم آخرت ، و براى سرگرمى ، عبادت و بندگى خدا كافى است .)
امام باقر (علیه السلام) نیز از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت كرده كه آنحضرت فرمود: ((این دین ، بسیار متین و محكم است ، بآرامى در آن درآئید و عبادت خدا را به بنده هاى او بزور تحمیل ننمائید - تا مانند شتر سوار پاكش ، هلاك كن باشید كه نه سفر طى كند و نه مركب را بجا گذارد.
امام صادق (علیه السلام) نیز فرموده : عبادت را بر خود بتعب نبندید (یعنى تا شوق و رغبت بعبادت دارید انجام دهید و چون خسته كسل شدید از آن دست بدارید تا رانده و مانده از آن نگردید)
فرمود: روزى در طواف خانه كعبه بودم كه پدرم بر من بگذشت . من در آن زمان جوانى نورس بودم و در عبادت سعى وافر داشتم . پدرم مرا دید كه عرق از سر و صورتم مى ریزد. فرمود: اى جعفر، فرزندم ، چون خدا بنده اى را دوست بدارد او را به بهشت مى برد و از او با اندك عبادتى (كه با نیت خالص انجام دهد) خشنود مى گردد.

ثمره توکل بر خداوند

در زمان پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) مردى بود كه همیشه توكل به خدا مى كرد و غالبا براى تجارت از شام به مدینه مى آمد، یك روز دزدى ، راه بر این مرد تاجر گرفت و شمشیرش را به قصد كشتن وى بركشید.
تاجر گفت : اى دزد! اگر مقصود تو مال من است حاضرم مالم را در اختیار تو بگذارم ولى مرا نكش . دزد گفت : تو را باید بكشم ، اگر این كار را نكنم ، اسرار مرا فاش خواهى كرد.
تاجر كه فهمید كه كشته خواهد شد، به دزد گفت : پس به من مهلت بده تا دو ركعت نماز بخوانم ، دزد قبول كرد، تاجر مشغول نماز شد و دست به سوى آسمان بلند نمود، عرض كرد: خدایا از پیغمبر تو شنیدم كه فرمود: هر كس ‍ به خدا توكل كند و نام تو را ذكر كند در امان و سلامت خواهد ماند.
بنابر این در این صحرا یار و یاورى جز تو ندارم و به كرم تو امیدوارم چون این كلمات را بر زبان جارى ساخت و خود را به دریاى توكل انداخت ، ناگهان شخصى با عمامه سبز در حالى كه سوار بر اسبى سفید بود ظاهر گشت ، دزد، تاجر را رها كرد و به سوى آن سوار رفت آن شخص با یك ضربه شمشیر، دزد را به دو نیم كرد و او را از بین برد، سپس با كمال خوشروئى به نزد تاجر آمد و گفت :
اى كسى كه به خدا توكل كردى ! دشمن تو را كشتم و خداى متعال تو را از شر او راحت كرد.
تاجر گفت : تو چه كسى هستى كه مرا در این بیابان یارى نمودى ؟
گفت : من توكل و اخلاص تو هستم كه حق تعالى مرا به صورت ملكى آفریده ، در آسمان بودم كه جبرئیل به من گفت : صاحب خود را دریاب و دشمن او را هلاك نما، براى همین من فورا براى تو به زمین آمدم ، در این موقع تاجر به سجده افتاد و شكر الهى را بجا آورد آن سوار غایب شد و تاجر به مدینه آمد واقعه را با جناب رسول الله عرض نمود، حضرت فرمودند: آرى توكل این چنین است ، توكل ، انسان را به اوج سعادت مى رساند و درجه متوكل به اندازه انبیا و اولیا و شهداست و نتیجه توكل ، هماى رستگارى و تقرب به خداست