تبلیغات
اذکار و جملات ناب - ذکر خاص برای بندگان خوب خدا

درباره سایت

بایگانی

نویسندگان

پیوندها

تصاویر برگزیده

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

ذکر خاص برای بندگان خوب خدا

باز شدن چشم برزخی با ذکر یونسیه :

حضرت آیت الله العظمی سید عبد الکریم کشمیری می فرمودند : قرائت ذکر یونسیه ( لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین ) در سجده و ادامه آن تا یک سال ، باعث تجرد روح از جسم ، اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد .

معرفت نفس و معرفت رب

درباره این که چه چیزهایی برای معرفت نفس و معرفت رب موثر است ، می فرمودند : ذکر یونسیه در سجده و دیگر ذکر « یا اللهُ ، یا اِلهُ ،یا ربّ » برای تقویت روح در سجده ، خیلی اثر دارد .

دعا جهت پیدا کردن صفای قلب

هر روز 41 بار بخوانید : یا حَیُّ یا قَیُّوم یا مَن لا اِلهَ الاّ اَنتَ

غلبه بر نفس اماره

ذکر « یامُمیت » 100 مرتبه موقع خواب ، دست بر سینه خود نهد و آن را بگوید . برای غلبه بر نفس اماره نافع است .

باز شدن چشم برزخی :

مرحوم حاج سید جوادی قزوینی می فرمود : که مرحوم آیت الله العظمی حاج سید ابوالحسن رفیعی قزوینی ، بیشتر اوقات ذکر ( رب هب لی حکما و الحقنی بالصالحین ) را می خواند . یکی از اثرات این آیه این است که چشم برزخی انسان را باز میکند .

پاک شدن نفس از رزائل :

ذکر ( یا قدوس ) 170 مرتبه در روز ، جهت عرفان به حضرت حق و پاک شدن نفس از رزائل نافع است .

تقویت روح با ذکر یا الله یا الله یا رب :

عارف واصل مرحوم آیت الله العظمی سید عبدالکریم کشمیری رضوان الله علیه می فرمودند : بیان ذکر
( یا الله یا الله یا رب ) در حال سجده ، برای تقویت روح ، بسیار موثر است .

رفع تشویش خاطر و رسیدن به آرامش :

خواندن سوره مبارکه یس و هدیه کردن ثواب آن به روح مولا امیرالمومنین علی (علیه السلام ) در جهت رفع تشویش و رسیدن به آرامش بسیار نافذ است .

جهت آرامش قلب :

از علامه طباطبایی نقل شده است که جهت آرامش قلب ، دست را روی سینه بگذارد و سه چهار مرتبه ایستاده و نشسته ، این آیه شریفه را بخواند : ( الذین امنو و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب ) .

انبساط سینه و از بین رفتن غم و اندوه :

مرحوم آیت الله العظمی سید عبدالکریم کشمیری می فرمودند : کسی که سینه اش تنگ و مغموم است سوره مبارکه انشراح را بخواند .

دفع اضطراب :

از علامه طباطبایی نقل شده است جهت رفع اضطراب دست روی قلب خود بگذارد و آیه نور ( سوره نور آیه 35 ) را بخواند .

( الله نور السموت و الارض مثل نوره کمشکوه فیها مصباح المصباح فی ذجاجه الزجاجه کانها کوکب دری یوقد من شجره مبرکه زیتونه لا شرقیه و لا غربیه یکاد زیتها یضی ء و لو لم تمسسه نار نور علی نور یهدی الله لنوره من یشاء و یضرب الله الامثل للناس و الله بکل شی ء علیم ) .

رفع حالت اضطراب و دغدغه های فکری :

حضرت آیت الله العظمی سید علی قاضی برای رفع حالت اضطراب و دغدغه های فکری ، خواندن ذکر ( لا اله الا الله وحده لا شریک له ، له الحمد و له الملک و هو علی کل شی قدیر ، اعوذ بالله من همزات الشیاطین و اعوذ بک من ان یحصرون ، ان الله هو السمیع العلیم ) را سفارش می نمودند .

برای رفع غم و اندوه و ساده شدن کارها :

میرزا محمد حسن نائینی در کشکول خود ذکر ( بسم الله الرحمن الرحیم و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم و صلی الله علی محمد و اله الطیبین ) برای رفع غم و اندوه و گرفتاری و ساده شدن کارها مجرب می داند .

برای غلبه بر نفس

مداومت بر ذکر :

1-« لاَ حَولَ وَ لاَ قُوَّ ﺓِ اِلاّ باللّه العلیِّ العظیم »

2-« یا دائمُ یا قائمُ »

3- برای سرکوبی نفس های سرکش ، صبح و شب 13 بار یا یکصد بار « اللّهمَّ لَکَ الحمدُ و اِلَیک المُشتَکَی و اَنتَ المُستَعانُ »

4- هر شب یکصد بار « یا زَکّیُ الطّاهِرُ مِن کلِّ آﻓَﺔٍ بقُدسِهِ »

جناب شیخ رجبعلی خیاط ، این اذکار را به کار گرفته و بر نفس خود غلبه کرده است .

سرکوبی نفس امّاره

سالک برای سرکوبی نفس امّاره بر توسل به امیرالمونین علی علیه السلام نیازمند است .مداومت به ذکر « یا علی » در سیر الی اللّه لازم است ، و لذا بسیار نیکوست که پس از نمازهای فرضیه و ترجیحاً بعد از نماز صبح ، صد و ده مرتبه « یا علی » و هفتاد مرتبه « لاَ فَتی اِلاّ علی لا سَیف اِلاّ ذوالفقار » بگوید .

دفع تشویش خاطر

اسم هفتم از اسماء ادریسی این است « یا وَاحِدُ الباقِی اوَّلُ کلِّ شی ءِ و آخرهُ » چون کسی را فکر باطل و خیال بسیار و مشوش باشد ، اگر این اسم را بسیار بخواند ، نجات یابد .

بیرون کردن محبت دنیا از دل

« یا قاهر » 306 مرتبه ، هر روز جهت بیرون کردن محبت دنیا و مادیّات از دل و جانشین کردن محبت خدا در دل گفته شود .

بیرون کردن غفلت از دل

« یا رقیب » مداومت نمودن بر این ذکر ، غفلت را از دل بیرون می کند .

حدیث نفس

از سید هاشم حداد می پرسند برای حدیث نفس گفتن کدام ذکر خوب است ؟ در پاسخ می فرمایند : گفتن تهلیل : « لا اله الاّ اللّه »

گریز از وساوس شیطانی

هر وقت شیطان وسوسه کرد و نتوانستید حریف نفس بشوید ، هفت مرتبه بگویید : « بِسمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحیم ، لا حَولَ وَ لا قُوَّﺓَ اِلاّ بِاللّهِ العَلیِّ العَظیم »

حدیث داریم که وقتی این ذکر را می گویید ، هفت ملک به کمک شما می آیند و آن ها را دفع می کنند . بارها تجربه شده است که انسان وقتی آن را می خواند ، احساس قوت می کند .

نفی خواطر شیطانی

آیت الله کشمیری برای نفی خواطر شیطانی می گویند : هیچ چیز بهتر از ذکر خدا نیست . « وَ مَن یَعشُ عَن ذِکرِ الرَّحمنِ نُقَیِّض لَهُ شَیطاناً فَهُوَ لَهُ قَرِینُ » . هر کس از یاد خدا روی گردان شود ، شیطان را به سراغ او می فرستیم ، پس همواره همنشین اوست .

چاره اش ، فکر و ذکر خداست و در بین اذکار ،بهترینش این سه جمله است : « بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ لاَ حَولَ وَ لاَ قُوَﺓ اِلا بالله العلیِّ العظیم ، اللهُمَ اِیاکَ نَعبُدُ و اِیّاکَ نَستَعِینُ »

جهت متخلق شدن به اخلاق

« یا حمید » ، 62 مرتبه جهت متخلق شدن به اخلاق خدا و رفع صفت لغو گویی هر روز گفته شود .

برای ازدیاد و دوام حال معنوی

یکی از شاگردان ایشان می فرمودند که به آیت الله انصاری عرض کردم ، در خدمت شما حال ما دگرگون می شود . بفرمائید برای دوام حال چه کار کنم ؟ فرمودند : ذکر « یا حیُ یا قیوُم » را مرتب تکرار کن ! عرض کردم چه تعداد ؟ فرمودند : اندازه نمی خواهد . هر چقدر می توانید ، بیش تر بگویید !

جزء رجال الغیب شدن

« یا ظاهر » 1106 مرتبه ، اگر بخواهید جزء رجال الغیب شوید و امام زمان ( عج ) برای شما ظاهر شود ، بر آن مداومت کنید !

باز شدن راهها / سفارش مرحوم حاج اسماعیل دولابی

با صلوات بر پیامبر و آلش ، راههای بسته باز می شود . پیامبر اکرم (ص) فرمود : « مَن صَلّی عَلَیَّ مَرَّ هً لا یَبقَی مِنَ المَعصِیَهِ ذَرَّﺓً » . هر کس یک بار بر من صلوات بفرستد ، ذره ای گناه برای او باقی نمی ماند .

رسیدن به مقالات سلوکی

آیت الله بهاءالدینی می فرمودند : در عالم رویا ، اهل حالی مرا گفت : بعد از هر نماز ، ده مرتبه این ذکر رابگو : « اللّه ااواحد ُ الفردُ الصَمَد » . ذکر را بر عارف کامل ، راهبر مردان خدایی ، علامه طباطبایی عرضه کردم ، مرا فرمود تا بر آن مداومت کنم و به طور تأکید ، دستور پانصد تا ششصد بار تکرار آن را فرمود .

پی بردن به ضمایر اشخاص

« یا باطن » 62 مرتبه ، هر روز جهت پی بردن به ضمایر و معنای موجود در قلب اشخاص ، مداومت کند .

« یا مُهَیمِن » 1040 مرتبه ، بعد هر شبانه روز ، یک غسل انجام داده ، سپس این ذکر را جهت پی بردن به باطن و ضمایر اشخاص، 40 روز متوالی بگوید ، مجرب است .

رفع حجاب ها

از آیت الله العظمی سید علی قاضی نقل شده که : قرائت سوره « إنا فَتَحنالَکَ فَتحاً مُبیناً » برای رفع حجاب ها بسیار خوب است .

ذکر برای لطافت و نورانیت دل

یکی از ذکرهایی که بر دل عارف لطافت و نورانیت و روحانیت می اندازد ، و آیت الله کشمیری به آن نظر داشتند ، ذکر « یا لطیف » بود که از این ذکر ، مهربانی و ملاحت و رفق به دست می آید که البته آن را به دو نوع سفارش می فرمودند : یکی در یک شب خاص و دیگری در اربعین ، با عدد و لباس و زمان خاص که برای دیدن انوار و مکاشفات موثر است .

نورانیت و روشنایی قلب

روزی به مرحوم سید هاشم حداد عرض شد که برای نورانیت و روشنایی قلب چیزی بفرمایید ! ایشان فرمودند : بعد از نماز عصر ، 70 مرتبه استغفار خوب است .

نورانیت دل

« اَستَغفِرُ اللهَ اَلَّذی لا اله اِلاّ هُوَ الحَیُّ القَیَّوم ، ذُوالجلالِ وَ الاِکرام وَ اَتوبُ اِلَیه » سه مرتبه بعد از هر نماز ، برای نورانیت دل مفید است .

از یاران حضرت مهدی ( عج ) شدن

وارد شده است هر کس دعای عهد را 40 روز بخواند ، از انصار حضرت حجت مهدی ( ع ) می باشد ، و اگر بمیرد ، حق تعالی او را از قبر مبعوث می کند برای یاری حضرت .

برای تشرف به محضر حضرت ولی عصر ( عج )

قرائت آیه کریمه « رَبِّ أَدخِلنِی مُدخَلَ صِدقٍ وَ أَخرِجنِی مُخرَجَ صِدقٍ وَ اجعَل لِی مِن لَدُنکَ سُلطاناً نَصیراً » یکصد بار تا چهل شب.

طبق نقل ، تعداد قابل توجهی از شاگردان شیخ از طریق مداومت بر این ذکر ، خدمت امام زمان ( عج ) تشرف پیدا کرده اند ، هر چند در هنگام تشرف امام را نشناخته اند .

تشرف به محضر امام عصر ( عج )

شخصی از حضرت آیت الله العظمی بهجت پرسید : این حقیر مشتاق زیارت امام عصر حجه بن الحسن العسگری ( عج ) می باشم ، تقاضا دارم که دعا بفرمایید تا به این سعادت نائل شوم ! ایشان جواب دادند : زیاد صلوات بفرستید و آن را به وجود مقدس امام زمان ( عج ) هدیه کنید !

ازدیاد یقین

آیت الله کشمیری می فرمودند مداومت بر قرائت سوره توحید ، باعث ازدیاد یقین می شود .

ثابت ماندن اعتقاد

ذکر « یا اَحَد » 13 مرتبه هر روز گفتن در ثابت و راسخ ماندن ایمان و اعتقادات ، صحیح و موثر است .

کامل شدن مراتب یقین

از یکی از اولیای الهی برای کامل شدن مراتب یقین و انقطاع الی الله پرسیده شد . آن ولی خدا ، سوره توحید و ذکر « لا اله الا الله » را اشرف و انفع دانستند که با خضوع و مداومت و توجه به معانی آن خوانده شود .

تثبیت ایمان

حضرت آیت الله بهجت می فرمودند : در آخر الزمان زیاد این ذکر را بگویید : « یا اللهُ یا رحمانُ یا رحیمّ یا مقلب القلوب ثبِّت قلبی عَلی دینِکَ » ای خداوند و ای رحمت گستر و ای مهربان ، ای گرداننده و زیر و رو کننده دلها ، مرا بر دین خود استوار بدار .

برای دیدن بقیه ذکر ها به  قسمت ادامه مطلب بروید

بالاتراز کیمیا

نوشته اند وقتی یکی از بزرگان به نام ملا قاسم علی رشتی در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خدمت حضرت ولی عصر ( عج ) مشرف می گردد ؛ و به حضرت عرض می نماید : آفا یک زاد المسافرینی به ما بدهید ! منظور او از زادالمسافرین ، علم کیمیا بوده است .

حضرت در جواب می فرماید : زاد المسافرین برای چه می خواهی ؟ دنیا ارزش این چیزها را ندارد . من چیزی به تو تعلیم می کنم که از زادالمسافرین بهتر باشد . ملاقاسمعلی عرض می کند : بفرمایید ! حضرت می فرماید : برای این ذکر مداومت کن : یا مُحمَّدُ یا عَلیُ یا فاﻁﻪﺔ یَا صَاحِبَ الزمان اَدرکنی و لا تُهلِکنی »

بهره مندی از الطاف الهی

« یا عَدل » 104 مرتبه ، در دل شب بگوید تا به خواب رود ، موجب الطاف خدا می شود ، و دلش را خزینه اسرار قرار می دهد .

سفرش حضرت رسول صَلی الله عَلَیه و اله به حضرت زهرا ( علیه السلام ) فرمود : شب موقع خواب ، سه بار سوره اخلاص را بخوان که یک ختم قرآن است . یک تسبیحات اربعه بگو که ثواب یک عمره است؛ همه انبیا را از خود راضی کن با گفتن « الّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد و آلِ مُحمَّد و صَلِّ علی جَمِیع الانبیاءِ و المُرسَلین »و برای همه مومنین و مومنات نیز طلب مغفرت کن با گفتن « اللّهُمَّ اِغفِر لِلمومنین وَ المومِنات »

جهت عالم شدن

« یا محیی » 1740 مرتبه 40 روز در هر روز بگوید ، عالم گردد . در فهم و ادراک و حافظه خود متحیر گردد و چیزی بر او مجهول نماند و در هر موقعی بخواهد ، مسئله و هر مشکلی که لا ینحل مانده ، حل می شود .

عافیت یافتن / سید هاشم حداد

برای عافیت ذکر « لاَ حَولَ وَ لاَ قُوَهِ اِلا بالله » روزی صد مرتبه ، چنانچه در روایت آمده ، هفتاد نوع بلا را از انسان دور می کند ، که آسان ترین آن غم و اندوه است .

علاج غرور

به نظر آیت الله العظمی بهجت ، اکثار « حوقله » ( زیاد گرفتن ذکر لا حول و لا قوه الا بالا العلی العظیم ) علاج غرور است .

دوری از ریا / حضرت آیت الله العظمی بهجت

برای دوری از ریا با عقیده کامل اکثار حوقله « لاَ حَولَ وَ لاَ قُوَﺓِ اِلا بالله » گفتن .

زیارت نور چشم

در « سفینه البحار » آمده است که برای زیاد شدن نور چشم این دعا را بخوانید : « اَللهُم ربَّ الکَعبَه وَ بانَیها وَ فاطِمَهَ وَ اَبیها وَ بَعلِها وَ بَنِیها ، نَوِّر بَصَرِی و بَصَیرَتی م سِرُّی و سَریرتِی »

قوی شدن نور چشم و گوش ظاهری و باطنی / رسول اکرم ( ص)

پیامبر اکرم ( ص) فرمود : هر کس نگاهش به ذریه من ( سادات ) بیفتد ، برمن و آل من صلوات بفرستد ، نور چشم و گوش ظاهری و باطنی او قوی تر می شود .

تقویت حافظه

آیت الله کشمیری درباره خواص آیه الکرسی می فرمودند : آیه الکرسی سه آیه است ( یعنی از « اللهُ لا اله » تا « فِیها خالِدُن » ) روزی 21 مرتبه برای تقویت حافظه بسیار نافع است .

تقویت حافظه

برای تقویت حافظه هر روز این ذکر را قرائت نمایید :

« اَللهم ارزُقنِی فَهمَ النبِیین وِحفظَ المُرسَلسن وَ اِلهامَ المَلائِکَه القََّبین ، آمین یا رَبَّ العالمین »

جهت نافذ شدن کلام

« اَلاَعلَی » 111 مرتبه ، هر روز گفتن جهت نافذ شدن کلام و جلب محبت و دوستی نسبت به خود مداومت شود .

محبوب شدن نزد مردم

« یا عزیز » 100 مرتبه ، جهت عزیز شدن در این عالم نزد مردم هر روز گفته شود .

« یا متکبر » مداومت بر این ذکر ، موجب رفعت و عظمت و جلال است ، در میان مردم .

« الکبیر » 232 مرتبه ، هر کس خواهان بزرگی در نزد مردم است ، هر روز بخواند .

« یا جلیل » 73 مرتبه ، برای عظمت پیدا کردن در دلهای بندگان خدا و مورد تعظیم آن ها قرار گرفتن .

موفقیت در هر کاری

« یا باعث » 573 مرتبه هر روز ، جهت با موفقیت به پایان رساندن هر کاری ، چه مادی و چه معنوی ، گفته شود .

دعا جهت باز شدن نطق و گویا شدن زبان

رَبَّ اشرح لی صدری وَ یسَّرلی امری وَ احلُل عقدﺓً مِن لسانی یفقهو قولی

دعا جهت عزیز شدن در نظر مردم

هنگان بیرون آمدن از خانه 12 مرتبه این دعا را بخواند و بر خود بِدَمَد : یا عزیزُ ذَوالعِزِّ و الإِقتدارِ اَعِّزنی

آیه ای برای اینکه دچار فراموشی نشوید

آخر سوره بقره : ربنا لا تُواخِذنا اِن نسِا ...

ذکر جهت صفای قلب

267 مرتبه بعد از نماز صبح « یا نور » بگوید .

نکته ها :

اوقات ذکر ودعا

حضرت ختمی مرتبت پیامبر اعظم ( ص ) بهترین وقت دعا را سحر گاهان معرفی کرده اند .

تنبل ترین مردم کیست ؟

پیامبر اکرم ( ص ) فرمود : تنبل ترین مردم ، بنده سالم و بیکاری است که با زبان و لب ، ذکر خدا نگوید .

( ارشاد القلوب ج 1 ص 80 )

کم زِ خروسی مباش مُشتِ پری بیش نیست

از سر شب تا سحر ذکر خدا می کند

سوره اسراء آیه 44 : هیچ موجودی نیست مگر اینکه خداوند را تسبیح می کند .

امام صادق ( ع ) : قلب حرم خداست پس در حرم او غیر او را ساکن مکن ( بحار الانوار ج 70 ص 25 ) القلبُ حَرَمُ الله فَلا تُسکِن حَرَمَ اللهِ غَیرَ اللهِ

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن که جواجه خود روش بنده پروری داند

در راه او شکسنه دلی می خرند و بس بازار خود فروشی از آن سوی دیگر استمنبع :http://ansar-karaj.blogfa.com/post/4

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر